Z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że organy administracji publicznej winny działać wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a w toku postępowania organy te stoją na straży praworządności.
Prawo administracyjne jest powszechnie obecne w życiu każdego człowieka. To dziedzina prawa dotycząca funkcjonowania organów administracji publicznej w stosunku do obywateli i dotycząca administracyjnego załatwiania spraw obywateli.
Najistotniejszą cechą prawa administracyjnego i administracji jest posiadanie przez te organy uprawnień władczych w stosunku do obywateli i załatwienie ich spraw w drodze decyzji administracyjnych.
Działanie administracji jest oparte na kodeksie postępowania administracyjnego ( kpa ), który dokładnie reguluje procedurę załatwiania spraw obywateli przez urzędy oraz na podstawie licznych ustaw szczególnych dotyczących działania poszczególnych działów administracji.
Postępowanie administracyjne jest oparte na jasno określonych zasadach.
Z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że organy administracji publicznej winny działać wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a w toku postępowania organy te stoją na straży praworządności.
W toku postępowania administracyjnego organy winny podejmować wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli.
Organy administracji publicznej są obowiązane także do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego.
Organy czuwać też winny nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
Organy administracji publicznej obowiązane są zapewnić stronom czynny udział w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwić im wypowiedzenie się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.
Zasady postępowania administracyjnego są więc bardzo szlachetne, w praktyce jednak prawa obywateli są niejednokrotnie naruszane przez organy administracji i wydawane są rozstrzygnięcia sprzeczne z prawe. Stąd też w razie niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy przez organ administracji przysługuje stronie postępowania możliwość odwołania do organu wyższej instancji.
Kancelaria adwokacka adwokata Andrzeja Kaliskiego w Bydgoszczy oferuje pomoc prawną w sprawach administracyjnych na etapie przed wydaniem decyzji, związanych z odwołaniami od decyzji administracyjnych, wnoszeniem skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz w sprawach nadzwyczajnych środków zaskarżenia prawomocnych decyzji administracyjnych. Adwokat Andrzej Kaliski zaprasza na konsultacje prawne w tym zakresie.