Z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego wynika, że organy administracji publicznej winny działać wyłącznie na podstawie przepisów prawa, a w toku postępowania organy te stoją na straży praworządności.
Rozstrzygnięcia merytoryczne sprawy administracyjnej czyli władcze rozstrzygnięcie organu odnośnie praw i obowiązków strony postępowania administracyjnego przybierają najczęściej postać decyzji administracyjnej.
Za pomocą tego środka odwoławczego osoby uprawnione do wniesienia odwołania mogą żądać weryfikacji przez organ II instancji poprawności i legalności orzeczenia wydanego przez organ administracyjny w I instancji.
Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje w takich sytuacjach możliwość zaskarżenia decyzji ostatecznej za pomocą nadzwyczajnego środka odwoławczego – wniosku o stwierdzenie nieważności.
Wznowienie postępowania administracyjnego jest możliwe jedynie w przypadkach gdy postępowanie administracyjne zakończone decyzją było obarczone poważnymi wadami, enumeratywnie wskazanymi w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego.