Jeżeli jakieś przedmioty majątkowe konkubenci nabywają ze wspólnych środków to nabywają je na zasadzie współwłasności, stają się współwłaścicielami, lecz nie koniecznie w częściach równych.
ZALETY I WADY KONKUBINATU
Konkubinat jest związkiem dwojga osób opartym jedynie na wzajemnym porozumieniu, że będą pozostawać ze sobą w trwałej wspólności, bez jego legalizowania przed czynnikami urzędowymi. Jest to związek nieformalny, albowiem konkubinat nie jest stanem uregulowanym prawnie.
Konkubenci nie decydują się z jakichś przyczyn na zawarcie związku małżeńskiego. Konkubinat nie jest stanem uregulowanym prawnie stąd bywa również nazywany związkiem nieformalnym lub wolnym. Rodzi to takie konsekwencje, że związek taki jest pozbawiony pewnych domniemań i cech prawnych jakie system zastrzega dla instytucji małżeństwa.
Osoby żyjące w konkubinacie pozostają we wspólnym stałym pożyciu często przez wiele lat, konkubenci tak jak małżonkowie mogą posiadać wspólne dzieci oraz dorabiać się majątku.
W konkubinacie nie powstaje jednak wspólność majątkowa tak jak w małżeństwie. Jeżeli jakieś przedmioty majątkowe konkubenci nabywają ze wspólnych środków to nabywają je na zasadzie współwłasności, stają się współwłaścicielami, lecz nie koniecznie w częściach równych.
W konkubinacie nie istnieje domniemanie, że dzieci z niego urodzone są dziećmi konkubenta.
Dziecko takie musi zostać uznane w Urzędzie Stanu Cywilnego lub też jego ojcostwo może być ustalone przed sądem. Poza tym dzieci urodzone z konkubinatu mają takie same prawa jak dzieci urodzone z małżeństwa.
Między konkubentami nie istnieje także obowiązek alimentacyjny i obowiązek wsparcia jaki dla małżonków wynika z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Konkubenci nie mogą wspólnie przysposobić dziecka gdyż kodeks rodzinny stanowi że wspólnie uczynić mogą to tylko małżonkowie.
Ludzie żyjący w konkubinacie nie mają żadnego obowiązku rejestracji swojego związku. Wiele osób decyduje się na życie w konkubinacie właśnie ze względu na jego nieformalny charakter. Nie odpowiada im instytucja małżeństwa, która postrzegana jest czasem jako zbyt duże ograniczenie wolności osobistej.
Ta wolność ma jednak swoje drugie oblicze, a jest nim po prostu brak takiego bezpieczeństwa prawnego jak w przypadku małżeństwa, co objawia się w różnych sferach.
DZIEDZICZENIE W KONKUBINACIE
I tak, w sferze prawa spadkowego - jedynie w przypadku sporządzenia testamentu konkubenci będą po sobie dziedziczyli. W innym przypadku nie dojdzie do dziedziczenia. Wynika to z faktu, iż osoby żyjące w konkubinacie nie dziedziczą po sobie z mocy ustawy. Jest to jedna z olbrzymich różnic między konkubinatem, a małżeństwem. W braku testamentu małżonek dziedziczy po współmałżonku z mocy ustawy.
ROZLICZENIA MAJĄTKOWE PO USTANIU KONKUBINATU
Pomiędzy partnerami żyjącymi w konkubinacie nie powstaje, w przeciwieństwie do małżeństwa, ustrój wspólności ustawowej. To co konkubenci zarobią lub nabędą staje się osobistą własnością każdego z nich. Komplikacje pojawiają się gdy partnerzy postanawiają nabyć coś wspólnie np. nieruchomość. Wówczas stosunki własnościowe kształtują się miedzy nimi na zasadzie zwykłej współwłasności. Każde z nich ma określony udział w prawie własności, którym może swobodnie dysponować. Konkubenci mogą w każdej chwili dokonać podziału majątku będącego ich współwłasnością, lecz na ogólnych zasadach dotyczących znoszenia współwłasności.
Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego dom wybudowany na gruncie stanowi jego część składową. Właścicielem całej zabudowanej nieruchomości staje się zatem osoba, która była do tej pory wpisana do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości niezabudowanej.
W przypadku ewentualnego konfliktu, konkubent nie będący formalnie właścicielem nieruchomości, znajdzie się w trudnej sytuacji. W razie ewentualnego sporu będzie musiał wykazywać, że w ogóle uczestniczył w inwestycji i w jakim zakresie (np. przy nabywaniu materiałów budowlanych, opłacaniu firmy budowlanej itp.).
Generalnie w takiej sytuacji roszczenia finansowe konkubenta przybierać będą formę roszczenia o zwrot nakładów, zastosowanie mogą też mieć przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu i świadczeniu nienależnym, jednak orzecznictwo sądowe co do podstaw prawnych takiego roszczenia nie jest jeszcze jednolite i spójne.
Kancelaria adwokacka adwokata Andrzeja Kaliskiego zaprasza na konsultacje prawne w celu analizy problemów prawnych związanych z konkubinatem i podjęcia współpracy. Adwokat Andrzej Kaliski zapewnia najwyższą jakość usług i skuteczność działania.