Kasacja stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia przewidziany w kodeksie postępowania karnego. Może być wniesiona jedynie od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, który kończy co do zasady zwyczajne postępowanie karne.
Kasacja stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia przewidziany w kodeksie postępowania karnego. Może być wniesiona jedynie od prawomocnego wyroku sądu odwoławczego, który kończy co do zasady zwyczajne postępowanie karne.
Do wniesienia kasacji, zgodnie z regulacjami kodeksu postępowania karnego, uprawnione są strony postępowania, jest to kasacja w trybie zwyczajnym. Jednakże z tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia nie może skorzystać strona, która nie zaskarżyła orzeczenia wydanego przez sąd pierwszej instancji, jeżeli orzeczenie to sąd odwoławczy utrzymał w mocy lub zmienił na jej korzyść.
Kasacja może być wniesiona tylko z powodu uchybień wymienionych w art. 439 lub innego rażącego naruszenia prawa, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na treść orzeczenia. Kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z powodu niewspółmierności kary. Ograniczenia tego nie stosuje się jedynie do kasacji wniesionej przez Prokuratora Generalnego w sprawach o zbrodnie
Przepis art. 439 KPK wskazuje na katalog tzw. bezwzględnych przyczyn odwoławczych, które powinny skutkować uchyleniem orzeczenia, w następujących sytuacjach:
- w wydaniu orzeczenia brała udział osoba nieuprawniona lub niezdolna do orzekania bądź podlegająca wyłączeniu na podstawie art. 40,
- sąd był nienależycie obsadzony lub którykolwiek z jego członków nie był obecny na całej rozprawie,
- sąd powszechny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu szczególnego albo sąd szczególny orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu powszechnego,
- sąd niższego rzędu orzekł w sprawie należącej do właściwości sądu wyższego rzędu,
- orzeczono karę, środek karny lub środek zabezpieczający nieznane ustawie,
- zapadło z naruszeniem zasady większości głosów lub nie zostało podpisane przez którąkolwiek z osób biorących udział w jego wydaniu,
- zachodzi sprzeczność w treści orzeczenia, uniemożliwiająca jego wykonanie,
- zostało wydane pomimo to, że postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało już prawomocnie zakończone,
- zachodzi jedna z okoliczności wyłączających postępowanie, określonych w art. 17 § 1 pkt 5, 6 i 8-11,
- oskarżony w postępowaniu sądowym nie miał obrońcy w wypadkach określonych w art. 79 § 1 i 2, art. 80 oraz art. 517i § 1 lub obrońca nie brał udziału w czynnościach, w których jego udział był obowiązkowy,
- sprawę rozpoznano podczas nieobecności oskarżonego, którego obecność była obowiązkowa.
Kasację w tzw. trybie nadzwyczajnym może wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i Naczelny Prokurator Wojskowy. Kasacja nie stanowi trzeciej instancji w toku odwoławczym i może wniesiona tylko z powodu zawężonych ustawowo przesłanek - rażącego naruszenia prawa, które mogło mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, jak również z powodu uchybień przewidzianych w art. 439 kpk.
Termin do wniesienia kasacji wynosi 30 dni od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Ów wymóg nie dotyczy kasacji wnoszonej w trybie nadzwyczajnym. Jednakże niedopuszczalne jest wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego przez Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Naczelnego Prokuratora Wojskowego po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia. Za pośrednictwem sądu odwoławczego strona może wnieść kasację do Sądu Najwyższego, obowiązek ten nie odnosi się do uprawnionych do wniesienia kasacji w trybie nadzwyczajnym, gdyż osoby te wnoszą kasację bezpośrednio do Sądu Najwyższego. Sąd odwoławczy prowadzi postępowanie sprawdzające, w którym bada czy kasacja odpowiada wymogom formalnym.
Kasacja w trybie zwyczajnym musi być sporządzona i podpisana przez obrońcę lub pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym, a ponadto należy do niej dołączyć dowód uiszczenia opłaty sądowej. Opłata zostanie zwrócona stronie, która ją uiściła, jeżeli kasacja zostanie uwzględniona lub w przypadku cofnięcia kasacji. Przymus adwokacki oraz obowiązek opłaty nie dotyczy uprawnionych do wniesienia kasacji w trybie nadzwyczajnym. Należy zauważyć, że kasację na korzyść wnosi się jedynie od orzeczenia skazującego oskarżonego na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, natomiast kasację na niekorzyść można wnieść tylko w przypadku uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu, bądź jeżeli według ustawy sprawca nie podlega karze lub sprawca był niepoczytalny. Ograniczenia te nie mają zastosowania w stosunku do kasacji wniesionej z powodu wystąpienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej lub kasacji nadzwyczajnej wnoszonej przez uprawnione podmioty.
Sąd Najwyższy rozpatrujący kasację może: albo kasację oddalić albo uchylić zaskarżone orzeczenie. Po dokonaniu uchylenia orzeczenia, Sąd Najwyższy przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania, umarza postępowanie lub uniewinnia oskarżonego. Kasacja jest niedopuszczalna w stosunku do orzeczenia Sądu Najwyższego, które zapadło w następstwie rozpoznania kasacji. Należy ponadto zauważyć, że w stosunku do tego samego oskarżonego i od tego samego orzeczenia uprawniony do wniesienia kasacji może ją wnieść tylko raz.
Kancelaria adwokacka adwokata Andrzeja Kaliskiego posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych, w tym spraw związanych ze sporządzaniem kasacji do Sądu Najwyższego. Adwokat Andrzej Kaliski zaprasza do skorzystania z konsultacji prawnej i podjęcia owocnej współpracy w tym zakresie.
Kancelaria adwokacka Bydgoszcz, adwokat Bydgoszcz, kancelaria prawna, sprawa karna, obrona w postępowaniu karnym, postępowanie karne, pełnomocnik pokrzywdzonego w postępowaniu karnym, apelacja karna, postępowanie przygotowawcze, obrońca w postępowaniu karnym.