Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może złożyć wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana.
Kodeks postępowania karnego wskazuje na terminy dokonania określonych czynności procesowych, które nie są przekraczalne, oznacza to, że czynności dokonane po upływie tych terminów są bezskuteczne ( terminy zawite ).
Przykłady terminów zawitych to terminy do wnoszenia środków zaskarżenia oraz inne wskazane przez ustawę.
- zażalenia 7 dni,
- apelacja 14 dni,
- kasacja 30 dni
- wniosek o uzasadnienie wyroku 7 dni
- złożenie wniosku o przywrócenie terminu 7 dni
Jeżeli niedotrzymanie terminu zawitego nastąpiło z przyczyn od strony niezależnych, strona w zawitym terminie 7 dni od daty ustania przeszkody może złożyć wniosek o przywrócenie terminu, dopełniając jednocześnie czynności, która miała być w terminie wykonana. To samo stosuje się także do osób nie będących stronami (art. 126 § 1 k.p.k.).
Wniosek o przywrócenie terminu nie może być złożony w każdym czasie, lecz w zawitym terminie 7 dni od ustania przeszkody. W orzecznictwie podkreśla się, że samo zbadanie zasadności wniosku o przywrócenie terminu do dokonania wskazanej czynności procesowej musi być poprzedzone ustaleniem, iż wniosek ten został złożony z zachowaniem terminu zawitego określonego w art. 126 § 1 k.p.k., tj. przed upływem 7 dni od ustania przeszkody uniemożliwiającej jego zgłoszenie (postanowienie SN z 27 października 2014 r., V KZ 34/14, LEX nr 1523439).
Wymóg dopełnienia czynności procesowej wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu oznacza, że nie wystarcza samo złożenie wniosku o przywrócenie terminu. Jeżeli zatem strona wnosi o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji to wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej złożenia musi tę apelację załączyć (dopełnić czynności, która nie została dokonana w terminie).
W kwestii przywrócenia terminu orzeka postanowieniem organ, przed którym należało dokonać czynności. Na odmowę przywrócenia terminu przysługuje zażalenie.
Należy zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 127 k.p.k. wniosek o przywrócenie terminu nie wstrzymuje wykonania orzeczenia, jednakże organ, do którego wniosek złożono, lub organ powołany do rozpoznania środka zaskarżenia może wstrzymać wykonanie orzeczenia. Odmowa wstrzymania nie wymaga uzasadnienia.
Kancelaria adwokacka adwokata Andrzeja Kaliskiego zaprasza do konsultacji w sprawach karnych i skorzystania z możliwości profesjonalnej i skutecznej obrony w sprawach karnych.